Mülkiyeliler’in 155. yıldönümü coşkusu

 
 

Mülkiyeliler’in 155. yıldönümü coşkusu

11 Aralık 2014 Perşembe, 16:13
mulkiyeliler_haberhurriyeti
1859 Yılında 1. Abdülmecit tarafından Mekteb-i Fünun Mülkiye adıyla kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi bu sene kuruluşunun 155. yıldönümü coşkusunu...

Devlet ve hukuk sisteminde batılılaşma çabalarının bir sonucu olarak 1859 Yılında 1. Abdülmecit tarafından Mekteb-i Fünun Mülkiye adıyla kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi bu sene kuruluşunun 155. yıldönümü coşkusunu ve gururunu yaşıyor.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
1877 Yılında II. Abdülhamit tarafından adı Mekteb-i Mülkiye-i Şahane olarak değiştirilen bugünün Siyasal Bilgiler Fakültesi, Osmanlı’nın son dönemlerinde batılılaşma olarak başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefine dönüşen modernleşme çabaları doğrultusunda günümüze değin binlerce aydın, ilerici, çağdaş ve bilimsel düşünceyi kendisine rehber edinmiş mezunlar vermiştir.

Kuruluşundan bu yana devlet adamı, bürokrat, politikacı, akademisyen olarak görev yapan ve ülkemizin kamu düzeni, hukuk, bilim ve eğitim sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesi yoluyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ileri dünya devletleri arasında yer almasına eşsiz katkılar sağlayan Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunları, sadece devlet kademelerinde değil, iş dünyasında ve sanat, edebiyat ve gazetecilik gibi alanlarda da 155 yıllık bir birikime sahip okuldan mezun olmanın gururunu yaşıyorlar, yaşatıyorlar.

SWİSSOTEL BÜYÜK EFES’TE KUTLADILAR

İzmir’de yaşayan Mülkiyeliler de; bu mutlu ve anlamlı günlerini 04 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen coşku ve heyecan dolu bir baloyla kutladılar. Swissotel Büyük Efes’te gerçekleşen bu muhteşem 155.yıl kutlamasına İzmir Valiliğinden, ilçe kaymakamlıkları ve belediye başkanlıkları ile çeşitli kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarından çok sayıda üst düzey katılım gerçekleşti.

Bu özel ve anlamlı günde biraraya gelen Mülkiyeliler birlik ve beraberlik içinde bir yandan anılarını tazelerken, geçmişi ve bugünü başarı ve gururla dolu, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarından biri olan Mekteb-i Mülkiye mezunu olmanın haklı gururunu ve onurunu, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sonsuza dek sürmesi dileğiyle bir kez daha ifade ettiler.

 

YORUM YAZIN...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
 

 

Haber Fotoğrafı