BİRLİĞİMİZ DÜNYADA İLK KEZ GERÇEKLEŞEN ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYONA SPONSOR OLDU

  

İktisat için yeni bir alan

GÜNDEM 

İzmir önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Dünyada ilk kez gerçekleşen “INTERNATIONAL WORKSHOP ON SCIENTIFIC MISCONDUCT AND RESEARCH ETHICS IN ECONOMICS” yani “ULUSLARASI İKTİSATTA BİLİMSEL SUİSTİMAL VE ARAŞTIRMA ETİĞİ ÇALIŞTAYI bu konuda farkındalık yaratmaya çalışan ve uluslararası saygınlığı olan akademisyenleri bir araya getirdi. 21-22 Ağustos tarihlerinde İzmir Swiss Otel Grand Efes’te gerçekleşen çalıştay iki günlük bir programdan meydana geldi.

 

 

Ege'nin Habercisi/ Ece ÖZEN-Yerel organizatörlüğünü Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden Yardımcı Doçent Dr. Altuğ Yalçıntaş ve Study in Holland Desk in Turkey Koordinatörü Funda Demir’in yaptığı çalıştay 23 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Çalışmanın organizasyonunda büyük bir görev üstlenen Dr. Yalçıntaş, çalıştayın teması üzerine bio-medikal bilimlerde çok fazla yayın olduğunu ancak iktisat için alanın neredeyse tamamen yeni olduğunu belirterek “"Dünyada alanında ilk defa gerçekleştirilen bu çalıştay 23 kişinin bir araya geldiği ‘mikro’ bir etkinlik oldu. Bu sayede yoğun bir fikir alışverişi içerisinde bir dizi toplantı gerçekleştirdik. Zaten ismine de bu nedenle ‘konferans’ değil ‘çalıştay’ dedik. Uydurma veri setleriyle çalışmak, verileri çarpıtmak ve intihâl gibi bilimsel suistimal vakalarına ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Bilimsel suistimal bize göre bilimsel etik ile bağdaşmayan bir davranış olmakla beraber hukuki yaptırımları da olan ciddi de bir suçtur.

2008-2009 ekonomik kriziyle birlikte iktisatçıların büyük ve uluslararası şirketlere yaptığı danışmanlıklar ve sipariş üzerinde yazdıkları, çizdikleri sorgulanır oldu. Biz de bu çalıştayda konuyu birçok farklı boyutuylatartışma fırsatı bulduk.”" ifadelerini kullandı.

Bu organizasyonlara ihtiyaç var”

Organizasyonunu Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin yaptığı ve fakülte dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin de katıldığı çalıştayın dünyada ilk oluşuna bir kez daha dikkat çeken Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Şenay Gökbayrak “"Bu alanda çalışan hemen herkesin bu organizasyonların devamlı hale getirilmesine ihtiyacı var. Bizler bunun için uğraşıyor olacağız."” dedi. Çalıştayın gerçekleşmesinde ve finansmanında İzmir Mülkiyeliler Birliği ve özellikle de birliğin başkanı Aslı Tengiz çok önemli bir rol üstlendi. Etkinliğin diğer sponsorları arasında ODEA Bank, TUBİTAK ve Toplumsal İktisat Derneği (Association for Social Economics) bulunuyor.

 

Haber Fotoğrafı