Duyuru

HÜKÜMETİMİZCE 7 ŞUBAT 2017 TARİHİNDE YAYINLANAN 686 NOLU  KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE İLGİLİ BİLDİRİ..

 

12 Eylül 1980 darbesi sonrası cuntacılar tarafından çıkarılan 1402 sayılı kanun gücünde kararname ile Türkiye bilim çevrelerinde nitelikli bilim insanları Üniversitelerden uzaklaştırılmıştır. Komünist ya da ülkücü olduğu iddia edilerek uzaklaştırılan bilim insanlarının çoğu komünist yaftası yapıştırılmasına rağmen kısa sürede, Amerikan ve batı üniversitelerinde çalışmaya başlamıştır.

 15 Temmuz FETÖ darbesi sonrası hükümetimizin istemi ve meclisimizin kabulü ile olağanüstü hal ilan edilmiştir. Sadece darbeye karışan örgüt yanlılarının devletten uzaklaştırması amacıyla ilan edilen olağanüstü hal yetkisi ile elde edilen kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi, özellikle dün akşam çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Mülkiyenin birçok hocasının görevinden el çektirmesi yönünde olmuştur. FETÖ örgütü ile ilişkisi olmayan, hiçbir şiddet eylemine katılmayan, desteklemeyen ve bölücü terör örgütleriyle, ilişkisi olmadığını bildiğimiz hocalarımızın, bu kararnameyle ilişkisinin kesilmesinin nedenini anlayamıyoruz.

Hükümetin aldığı bu karar 12 Eylül cuntasının 1402 sayılı kararnamesiyle benzerlik göstermektedir. Bu ağır anti demokratik karar utanç vericidir. Hükümetimizin, aldığı bu kararı gerekçelendirmesi ya da bu hatadan kısa sürede dönmesi zorunludur.

Aksi takdirde 12 Eylül darbesi sonrasında olduğu gibi ilerde iktidar ve zihniyet değişiminde bir kısmı Üniversitelere geri dönecek birçoğu ise yurtdışına giderek yabancı okullarda çalışacaktır. Bu da beyin göçüne sebep olacaktır. Sonuç olarak kaybeden ülkemiz ve halkımız olacaktır.

 

Tuncay YEŞİLBAŞ

Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı