ETKİNLİKLER

Kula - Sart Gezisi

Etkinlik Tarihi: 20.04.2019 08:00
Etkinlik Yeri: Kula
Etkinlik Adresi:

KULA - SART GEZİSİ

 

(20 NİSAN CUMARTESİ – 21 NİSAN PAZAR)

 

 • 20 Nisan Cumartesi 07.30 Bornova’dan hareketle yolda vereceğimiz kahvaltı molasının ardından antik dönemde Maionia adıyla anılan Gökçeören Köyündeki Tapduk ve Yunus Emre Türbesini ve iç duvarlarını kapsayan resimlerle eşine ender rastlanan bir tarz sergileyen, 16. yy yapısı Carullah Bin Süleyman Camii’ni ziyaret ediyoruz.

 

 • Bundan sonraki durağımız doğanın binlerce yıllık jeolojik deviniminin eseri olan Kuladokya. Kapadokya’daki peri bacalarına benzer jeomorfolojik oluşumlarla son yıllarda yıldızı parlayan Kuladokya, Divlit Yanardağı’nın hemen yanı başında yer alıyor. Burada günün en ışıklı saatlerinde eşsiz fotoğraflar çekme fırsatı bulacaksınız. Günümüzden 23.030.000 – 2.580.000 yıl öncesine tarihlenen Neojen Dönem’de oluşan, 750 metre yüksekliğindeki Divlit Yanardağı ve bölgedeki diğer volkan konileri son olarak Holosen dönemde (günümüzden 12.000 yıl öncesinden bugüne kadar geçen dönem) püskürttükleri lâvlarla bölgeyi karaya boyamışlar ve antik dönemde Kula çevresinin Katakekaumene (Yanık Ülke) ismiyle anılmasına neden olmuşlardır. Kuladokya’ya gelmişken bölgenin mimarı Divlit’in animasyon filmlerini çağrıştıran konisini görmeden olmaz tabi ki… Son yıllarda yapılan çevre düzenlemesiyle dünyadaki tescilli jeoparkları arasında yerini alan Kula Unesco Global Jeoparkı’ndaki gezintimiz esnasında arzu eden konuklarımız Divlit’in zirvesinden etraftaki ovayı izleme şansına sahip olacaklar.

 

 • Serbest öğle yemeğimiz için Kula kent merkezinde vereceğimiz serbest zaman ardından tekrar bir araya gelerek Çukur Çeşmeleri göreceğiz önce. Bir zamanlar Kulalı kadınların tokaçla halı dövdüğü (yıkadığı), hayvanların su içtiği, yalaklarından birinin bir lahitten oluştuğu bu çeşme grubu Eski Kula’nın hemen girişinde, bir 15. yy sonu mabedi olan Kurşunlu Cami’den hemen önce yer alıyor. Daha sonra geleneksel Osmanlı taşra mimarisinin özgün örneklerini sergileyen Kula sokaklarında zaman tünelinde bir yolculuğa çıkacağız.

 

 • Kenti ziyaretimiz Kula Çarşısı’yla devam edecek. Geniş bir renk yelpazesi arz eden çarşıda geleneksel yöntemlerle sıcak dövme demirden iptidai zirai aletler üreten zanaatkârlar mı istersiniz yoksa bilgisayar girmemiş minicik dükkânlarda helva-tahin satarak çoluk çocuğunun maişetini tedarik eden ve çağı en az 50 sene geriden takip eden kanaatkâr esnaflar mı?... Haşhaşlı ekmek üreten odun fırınları mı yoksa meşhur Kula Leblebisi kavuran kuruyemişçiler mi?...

 

 • Kula’da son durağımız Katakeaumene Jeoloji Müzesi olacak.

 

 • Otelimizin, konuklarına saat 22.00’a kadar ücretsiz sunduğu Hamam, Kapalı Termal Havuz, Sauna imkânlarından olabildiğince istifade etmek üzere otelimize kavuşmak üzere yola koyuluyoruz.

 

 • Canlı müzik eşliğindeki akşam yemeğinden sonra bir sonraki günün sürprizlerine dingin

vaziyette uyanmak üzere istirahate çekiliyoruz.

 

 

 

 

21 NİSAN PAZAR

 

 • Açık büfe kahvaltının ardından saat 09.30’da otelimizden ayrılıyoruz. İzmir’e dönüş yolumuz üzerindeki ilk durağımız iki ayrı bölgeye dağılmış olan Sart Harabeleri. Ören yerine ilişkin bilgileri 1986 mezunumuz Profesyonel Rehber / Turizmci Ahmet Koçak’tan alıyoruz. Öğle yemeği durağımız Salihli’deki Değirmen Restaurant olacak. Buralara kadar gelip Salihli’nin meşhur Odun Köftesi’ni yemeden olmazdı, değil mi?

 

 • Gün akşama kavuşmadan, uygun bir saatte İzmir’e dönmüş olmayı planlıyoruz.

 

TUR  HAKKINDA BİLGİLER

 

 • Bu gezi, 1986 mezunumuz Profesyonel Rehber / Turizmci Ahmet Koçak rehberliğinde

gerçekleşecektir.

 

 • Sart Harabeleri giriş ücreti kişi başı 5,00 TL’dir. Geçerlilik şartları taşıyan müze kartı

     yanında olan konuklarımız bu giriş ücretinden müstesna olacaklardır.

 

 • Canlı müzik eşliğindeki akşam yemeğini de kapsayan konaklamamız Lydia Sardes Otel’de olacaktır. Otelimiz bizlere 08.00 – 22.00 arasında ücretsiz Hamam, Kapalı Termal Havuz ve Sauna imkânı sunacaktır.

 

 • Bir gece konaklamalı bu zengin program için tek kişilik odada yarım pansiyon konaklama

bedeli 280TL, iki kişilik oda konaklama bedeli 400 TL, üç kişilik oda ise 550 TL. olacaktır. Ayrıca 0-6 yaş çocuk ücretsiz, 7-12 yaş çocuk için ücret 100 TL.dir. Bu bedel, konaklama, ulaşım, profesyonel rehberlik hizmetleri, otelde bir akşam yemeği ve bir sabah kahvaltısını içermektedir. Akşam yemeğindeki içecekler ve oteldeki özel harcama kalemleri anılan fiyatların dışındadır.

 

 • Otelin kapasitesi ve konaklamamızın hafta sonuna denk gelmesi göz önünde bulundurularak tura katılımınız kesinleştiğinde toplam konaklama bedelini açıklama bölümüne “BAĞIŞ” yazmak suretiyle aşağıda IBAN numaraları belirtilen banka hesaplarına  yatırarak ödeme dekontunuzu 8 NİSAN 2019 PAZARTESİ akşamına kadar  mulbir35@gmail.com e-posta adresine veya 05335484130 telefona whatsapp üzerinden göndermeniz gerekmektedir

 

 

 

HESAP ADI              :  MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ

BANKA ADI              :  TURKLANDBANK İZMİR ŞUBESİ

IBAN NO                  :  TR69 0010 8000 0000 1072 1300 01

 

HESAP ADI              :  MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ

BANKA ADI              : ŞEKERBANK GAZİ BULVARI ŞUBESİ

IBAN NO                  : TR96 0005 9023 0013 0230 0051 06